Domů >> Cestujeme >> Neziskovka jako hobby

Neziskovka jako hobby

Neziskovka jako hobby
Rozhovor s ředitelkou neziskové organizace United Vision, z.s.

1. Ahoj Ani, můžeš nám nejprve říct něco o sobě?

Jmenuji se Anna Poledňáková a pocházím z Kuřimi. Během studií na pražské VŠE jsem strávila semestr v Argentině a půl roku jako dobrovolnice v Bolívii. Latinská Amerika je od té doby mou srdeční záležitostí.

2. Co jsi v Bolívii přesně dělala?

Pracovala jsem s dětmi z ulice. Zpětně to považuji za jedno z nejkrásnějších období mého života, tehdy to pro mě byl ale šok. Člověk je zvyklý potkávat na ulici lidi, v Bolívii to ale byly hlavně děti a byly jich tisíce. Většina z nich měla dokonce rodiče, ti ale nebyli schopní se o ně postarat a vyháněli je žebrat nebo pracovat na ulici. Některé děti tam dokonce utíkaly dobrovolně, byla to pro ně jediná možnost, jak uniknout domácímu násilí.

3. To zní docela smutně…

To ano, já ale pracovala hlavně v dětském domově, kam přicházely děti, které už nechtěly být na ulici. Pomáhala jsem jim s úkoly do školy, organizovala volnočasové aktivity a byla jim oporou, když to potřebovaly. Vidět si děti zase hrát, smát se a dělat lumpárny, to byla naše odměna, naše motivace.

4. A jak do toho všeho zapadá United Vision?

Po návratu do Čech jsem toužila zůstat s Latinskou Amerikou v kontaktu. Hledala jsem české organizace, které tam působí a objevila United Vision. Napsala jsem jim, jestli bych se mohla nějak do jejich aktivit zapojit a začala pro ně pracovat jako dobrovolník.

5. Čím se  United Vision zabývá a co konkrétně máš na starost ty?

United Vision vysílá dobrovolníky učit angličtinu do partnerských komunit v Mexiku. V současné době působíme ve dvou komunitách na Yucatánu, v okolí města Méridy, a v oblasti starého mayského města Calakmulu. Dobrovolníci zde učí angličtinu podle speciální metody, kterou vyvinula naše kolegyně Helča Vodrážková. Já se starám zejména o komunikaci s partnerskými organizacemi a o nábor dobrovolníků.

6. V čem je vaše metoda speciální?

Při výuce klademe velký důraz na mluvení, studenti stráví konverzací až 75 % času. Gramatika se studentům vysvětluje ve španělštině a nikdy se nejde dál, dokud všem není všechno jasné. Hodně se opakuje a s dětmi se hrají hry. Z výše uvedeného také vyplývá, že každý dobrovolník musí kromě angličtiny ovládat taky španělštinu.

7. Jaké další požadavky na dobrovolníky máte? A co všechno si musí platit?

Dobrovolník by měl mít možnost strávit v Mexiku ideálně 4 – 6 měsíců. Studenti si na nového učitele dlouho zvykají a jezdit na dobu kratší než 3 měsíce nemá smysl. Dobrovolník učí 30 – 40 hodin týdně, za což je mu partnerskou organizací poskytnuto ubytování a strava zdarma. My jako organizace od dobrovolníka žádné poplatky nevybíráme. Každý dobrovolník si samozřejmě musí hradit letenku a pojištění.

8. Když bych se tedy chtěla stát dobrovolníkem United Vision, jaký je postup?

Každý zájemce musí poslat CV v angličtině a motivační dopis ve španělštině na adresu info@united-vision.org. Kandidáty z Čech pak zveme k ústnímu pohovoru, u těch zahraničních pobíhá pohovor přes skype. Poslední slovo ve schvalování má ale partnerská organizace, která s každým předvybraným kandidátem absolvuje ještě pohovor ve španělštině.

9. Jak vybíráte v Mexiku partnerské organizace/komunity?

Vhodné komunity pro spolupráci nám vytipovává náš kolega, Tomáš Hes, který aktivně v Mexiku působí již několik let. Osobní vazby jsou pro práci v Mexiku klíčové. Nedokážu si představit, že by nám někdo napsal, že má zájem o dobrovolníky a my bychom tam na „blind“ začali posílat lidi. Základem pro robustní spolupráci jsou osobní kontakty, vzájemná důvěra, respekt a tolerance.

10. Co tě na práci pro United Vision baví nejvíc?

Pro mě je největší odměnou spokojený dobrovolník. Sama jsem několikrát dobrovolničila a hrozně moc mi to dalo. Těší mě, že díky United Vision mohu podobnou zkušenost zprostředkovat i jiným.

11. A co plánuješ/te do budoucna? Na co se můžeme těšit?

Takovým střednědobým plánem naší organizace je komplexní komunitní rozvoj lokalit, v kterých působíme, tedy nejen výuka angličtiny, ale např. pomoc s rozvojem ekoturismu a ochranou biodiverzity. V Česku bychom zase chtěli více zapracovat na propagaci našich partnerských organizací a United Vision samotné. Myslím, že jsme konečně v Mexiku našli opravdu kvalitní partnery a je na čase dát o tom vědět.

Anně moc děkujeme za zajímavý rozhovor!

Okolí Calakmulu
Studenti v Calakmulu
Studenti v Calakmulu 2
Témata: 
Jak se ti líbil článek?: 
0
Zatím nehodnoceno