Domů >> Cestujeme >> Nejhezčí věci, které vznikají, jsou zadarmo!

Nejhezčí věci, které vznikají, jsou zadarmo!

Rozhovor s (nejen) režisérem filmu Dotek modrého krokodýla a milovníkem Mexika Petrem Tomaidesem.

2. část

7. Ve filmu máte spoustu rozhovorů s místními odborníky. Jaká s nimi byla spolupráce?

Vždy vřelá a příjemná. Měli zájem se podělit o zkušenosti a všichni byli otevření. Otázky kladl většinou Petr, protože španělsky neumím a anglicky tam moc nemluví.
Setkal jsem se taky při rozhovoru s Jaroslavem Duškem, který nám skvěle povyprávěl různé legendy mayské a toltécké a to nejen o krokodýlech. Jsem rád, že se v našem dokumentu objevil , vůbec jsem netušil že je zásobárnou takových - i odborných - informací. Má velký dar informace spojovat, obohatit a posílat dále do světa.

8. Pokračování Noc v kaňonu Sumidero vzniknul náhodně nebo plánovaně?

Plánované to nebylo - spíše velice spontánní. Máme spoustu natočeného materiálu, tak jsem si říkal, že by byla škoda aspoň část ještě nevyužít. Udělali jsme vlastně dokument z jednoho dne, jak to bylo doopravdy. Je to trochu nadsázka a takové šťouchnutí. Je tady totiž velká záplava "falešných" dokumentů. Všechny jsou si podobné a žel podobně nudné. Nakonec skutečnost vůbec neukazují, jen jakési nahrané situace. Často při tom zvířata otravují, obtěžují. Většinou tam vystupuje nějaký svalnatý adrenalinový průvodce, který nad přírodou vítězí. Je to jako symbol celé naší nemocné civilizace, která chce nad přírodou dominovat. A to je přesně špatně. Tudy cesta nevede. Chce to více pokory. Krok vzad. I v dokumentech.

9. Chystáš do třetice ještě další dokument k sérii o krokodýlech nebo máš v hlavě nějaké další téma? A stále jen Mexiko, nebo i něco jiného?

Rád bych zpracoval několik témat. Teď mě přitahují mexičtí indiáni z okolí San Cristóbal de Las Casas. Tam se snad rýsuje dokument. Pak časem udělám jeden dokument beze slov jen s hudbou. Takový přírodní videoklip. Mluvil jsem o tom s Vladimírem Franzem, který přislíbil, že k tomu rád přidá nějakou hudbu. Jen čistě krásy přírody a hudby. Je toho ale mnoho, co bych rád udělal. Pracuji souběžně několik let s Ladislavem Moučkou na dokumentu o Posvátné Geometrii a architektu Santinim, tam se totiž podařil převratný objev! To by se mělo dostat do světa. Moc rád bych také zpracoval po svém téma mystika Františka Drtikola atd. Takže nejen Mexiko. Ale i jiná mystika:). Jiné příběhy.

10. Jak se ti v Mexiku líbí z hlediska cestování - příroda, kultura, život obecně?

Já se spíš pohybuju mimo lidi, vyhledávám odlehlé pláže a tak. Učarovala mě tam hlavně bohatá příroda. Naposledy jsme ale byli ve městě San Cristóbal de las Casas, jezdili jsme často do San Juan Chamula, kde mě zaujali místní Indiáni, což bude právě námět na další dokument s pracovním názvem "Proč nás Indiáni nemají rádi." Setkal jsem se s nimi v trochu jiných situacích než se obecně povídá. Po nás chtěli hlavně peníze a nebyli úplně přívětiví. Myslím, že je to už od doby conquistadorů, že je to v nich tak nějak zakořeněné, že cítí křivdu. Ale měli jsme i zajímavý zážitek s přítelkyní v kostele v San Juan Bautista v Chamule, kde se jsme seděli s jejich mayskými křížky a začali se s námi bavit úplně normálně. Mysleli si, že jsme z jejich kmene a že uctíváme stejné symboly. Pěkné spojení.

11. Jak si to všechno financujete?

V současnosti nám žel nikdo peníze nedává. Já dělám i komerční placené věci a za to si pak, pokud něco zbyde, financuji tyhle projekty. Samozřejmě lepší je mít peníze třeba od ČT, ale tam čekám s několika náměty už tři roky :(. Nikdo, jak to vypadá, nemá o novou výrobu dokumentů příliš zájem. Doufám, že ČT a mecenáši kultury se nějak chytnou za hlavu a začnou tvůrcům více pomáhat. Nesmí rozhodovat jen sledovanost, momentální móda nebo planá komerční hlediska.
Zatím si ale aspoň mohu opakovat, že: "Nejhezčí věci, které vznikají, jsou zadarmo!":)

12. Snažíte se dostat tyhle dokumenty do Mexika, do podvědomí lidí jako taková osvěta o krokodýlech, aby se změnilo vnímání krokodýlů obyčejnými lidmi, že to nejsou jen hrůzostrašná monstra.

Přesně tak, náš film je podle mě určen hlavně pro Mexiko! Nemáme ale sami možnost ho tam nijak rozšířit. K velkým mexickým hráčům se dva Češi těžko dostanou. V 2012 nám Jeronimo Laso, uspořádal premiéru v Tuxtla Gutierrez v Chiapasu a přišlo tam tak tisíc lidí během tří dnů, přišla i ministryně životního prostředí a reakce všech byly úžasné. I obyčejní Mexičané filmu rozuměli a líbilo se jim to. Kdo by snad věděl jak film rozšířit po Mexiku, tak nápady sem :). Potřebujeme s tím pomoci!

13. Takže další plány do budoucna jsou vrátit se do Mexika?

Určitě. V blízké budoucnosti tam pojedu stará známá místa zkontrolovat. Do Mexika myslím nejezdí nikdo jen tak náhodou. Takže se tam jistě zase nějaké dveře do jiných světů otevřou. A to přeji i ostatním. Mexiko je krásné. Objevte ho.

Děkujeme moc Petrovi za krásný a zajímavý rozhovor!

Země: 
Témata: 
Jak se ti líbil článek?: 
0
Zatím nehodnoceno