Domů >> Cestujeme >> Jak z velryb vznikli krokodýli?

Jak z velryb vznikli krokodýli?

Rozhovor s (nejen) režisérem filmu Dotek modrého krokodýla a milovníkem Mexika Petrem Tomaidesem.

1. část rozhovoru

1. Ahoj Petře, můžeš se nám nejdříve trochu představit?

Jsem Petr Tomaides :) a jsem člověk, který se snaží něco vytvářet - tvořit. Teď zrovna dělám filmy a video. To pro mě spojuje všechny kreativní činnosti, které rád dělám – hudba, výtvarno, práce se slovem. Dělám filmové útvary. Vlastně "maluju filmové obrazy". Ten vztah k tvorbě mám napsaný také ve svých hvězdách. Takže snad jdu dobře.

2. Takže skloubíš všechny profese dohromady – režisér, kameraman, producent, hudebník?

Producent:) , to mi moc nejde protože to obnáší příliš intenzivní kontakt s lidmi a penězi a já nejradši dělám sám nebo s kamarády, známými, osvědčenými spolupracovníky. Stříhám pak v podkrovní střižně. Ale i ta produkce k tomu patří. Je to víc věcí dohromady a to mě, dá se říct, naplňuje.

3. Jak ses teda dostal do Mexika? Jak vznikl nápad natočit tam film a proč zrovna o krokodýlech?

Za první návštěvu vděčím Petrovi Myškovi, s kterým jsem se setkal náhodou/nenáhodou, řízením osudu :) Dělal jsem pro televizi pořad Port o vědě a technice. A tuším, že v roce 2007, když byla Olympiáda jsme měli přestávku a neměl jsem co dělat. Tak jsem si řekl, že si splním sen vidět velryby. Našel jsem článek od Petra Myšky, že v Puerto Vallarta v Mexiku jsou velryby k vidění. Napsal jsem mu a on mi odepsal, že tam opravdu jsou a ať přijedu. Tak jsem si půjčil od produkce kameru a za týden jsem jel.

4. Jak z velryb vznikli krokodýli?

Tak jel jsem tam několikrát, dělal jsem reportáže o velrybách, delfínech i o Petrovi, protože dělá zajímavé věci. Fotí přírodu v Mexiku, jeho organizace se jmenuje Viva Natura a shromažďuje informace o různých zvířatech. Potkávali jsme každý den krokodýly a měli jsme s nimi jiné zážitky než jsme znali z dokumentů. Totiž , že to jsou jen strašlivá zvířata a monstra, co žerou lidi. To v Mexiku určitě neplatí. Tak jsme si řekli, že o nich natočíme celovečerní dokument, jak je vidíme my. Že si to zaslouží změnu pohledu a třeba jim to i pomůže neb v Mexiku citelně trpí rozpínavostí lidí.

5. První film Dotek modrého krokodýla vznikal 3 roky. Byl jsi celou dobu v Mexiku nebo si cestoval tam a zpátky?

Neměl jsem na to prostředky, abych tam mohl žít celou dobu. Byl jsem tam vždycky tak 2-3 měsíce v kuse a pak se vrátil domů, ale byl jsem stále v kontaktu s Petrem, který tam žije už skoro deset let. Dotáčel různé záběry, co nám chyběly. Sbírali jsme informace z různých míst. Třeba mi zavolal, že má kontakt na místního člověka, co má ochočeného krokodýla a jel to tam natočit. Když jsem mohl do Mexika přijet, tak jsme to naplánovali tak, abychom co nejvíce udělali spolu. Rok jsem pak film stříhal tady v Praze.
Film je z několika míst na západním pobřeží Mexika, ale hlavně Jalisco a Chiapas.

6. Byl to tvůj první film nebo jaké byly tvoje začátky?

Ne, dělal jsem například mnoho dílů pořadu České hlavy, na tom jsem v České televizi začínal. Pak dlouhou dobu pořad Port. Na TV Nova magazín Víkend. Celovečerní artový film o Festivalu Nové Hudby v Ostravě "Vítám vše, co přijde.", celovečerní film "Energie pro věky věků", mnoho videoklipů. Pak přišel Dotek Modrého Krokodýla. Střižnu i kameru mám, takže tvořit mohu velice svobodně.

Zajímavé, že? ........ pokračování rozhovoru si přečtěte za týden!

Tým dokumentu Dotek modrého krokodýla
Země: 
Témata: 
Jak se ti líbil článek?: 
0
Zatím nehodnoceno