Domů >> Cestujeme >> 4 důvody, proč jet do Guatemaly

4 důvody, proč jet do Guatemaly

Guatemala nabízí pro cestovatele neuvěřitelně mnoho. V posledních letech je stále oblíbenější mezi backpackery nejen proto, že si zachovává status “levné země pro cestování”. Někoho osloví více mayské pyramidy, džungle, opice, tukani a jaguáři, možná toužíte vidět výbuch sopky na vlastní oči anebo si dát pořádný hike na 3tisícovku. Někteří touží naučit se španělsky, tancovat salsu anebo relaxovat a meditovat na místech s nezaměnitelnou atmosférou. To všechno v Guatemale můžete :-)

Užijte si všechny fotografie od fotografky Janči Dyškantové.

Mayské pyramidy v džungli - Tikal

Viděli jsme řadu mayských pyramid, ale Tikal byl skutečně nejlepší. Pokud si chcete odnést z tohoto zážitku úplně všechno, zabookujte si túru na východ slunce na Tikalu. Pro nás to byl jeden z nejsilnějších zážitků, které stále máme na paměti i po 2,5 měsíčním backpacking cestování napříč Latinskou Amerikou.

Doporučuji zůstat na ostrovním městečku Flores (nebo pobřežní Santa Elena) či v El Remate (blíže k Tikal, ale velmi tichá vesnička) a odtud organizovat výlet. Především pokud půjdete na východ slunce, připravte se, že budete vstávat ve 3 hodiny ráno. Výlet velmi smlouvejte pokud budete bookovat u turistických kanceláří (dopravu velmi natahují). My jsme se dostali na 95Q za cestu + 250Q (Q=Quetzal, místní měna) za vstupné na Tikal spolu s anglicky mluvícím průvodcem.

Výlet na Tikal na východ slunce doporučuji především proto, že cestou procházíte džunglí, která okolo šesté hodiny ranní ožívá. Z lehkého orosení se probouzí všichni živočichové a dávají o sobě vědět. Průvodci to vše znají na minuty přesně, takže např. v 5.30 se probouzí opičky, Spider Monkeys :-) Pokud budete mít štěstíčko, můžete slyšet také jaguáry.

Východ slunce sledujte z nejvyšší Pyramidy IV. Vyšplháte tak vysoko, že celou džungli máte pod nohama - to je úžasný pocit!

Pokud si Tikal oblíbíte, podívejte se určitě na TripAdvisor, jsou tam poměrně rozsáhlé diskuze o tom, odkud sledovat východ slunce, které místo je nejlepší na sledování západu slunce, atd.

Sledovat vycházející slunce, které se prodírá menší mlhou v guatemalské džungli u mayských tisíce let starých pyramid je něco, na co budete zaručeně vzpomínat. Náš průvodce Louise (účastnil se také pořadu Survive in Guatemala) byl neuvěřitelný a celý zážitek z Tikalu ještě umocňoval. Určitě si zkontrolujte předpověď počasí než booknete svůj výlet - některé dny je totiž velká mlha a východ slunce vidět ani nemusíte.

Guatemala je ideální místo k vyúce Španělštiny

Guatemala je velmi oblíbenou zemí pro výuku španělštiny především ze dvou důvodů - je to levné a efektivní. Přestože není angličtina guatemalským oficiálním jazykem, učitelé mají velmi dobré znalosti a většinou certifikát či řadu let žili v anglicky mluvící zemí (nejčastěji USA).

My jsme zvolili 2 týdenní kurz Španělštiny ve městě Xela. Mnoho cestovatelů volí pro španělštinu město Antiqua, nám však přišlo příliš turistické. V mnoho restauracích a kavárnách pracují zahraniční cestovatelé, kteří na vás ihned spustí angličtinu.

"Jak se má pak člověk naučit španělsky, když není “tlačený” prostředím? To je stejné, jako bychom se učili španělsky v Čechách.” řekli jsme si.

Město Xela nabízí kombinaci více tradičního města, navíc je to zde levnější. Velmi zajímavá možnost studia španělštiny je tzv. homestay. Bydlíte v místní guatemalské rodině a docházíte do školy na lekce španělštiny. Podle toho, co jsme my zažili a slyšeli od druhých jsou rodiny velmi milé, snaží se s vámi mluvit španělsky a s čímkoli pomůžou. Obvykle máte 3 jídla denně (jsou trochu menší) od pondělí do soboty. Cena za týden vychází na cca 300Q (1000,-Kč). Pokud by vám z jakéhokoli důvodu nevyhovovala rodina, můžete požádat o změnu (slyšeli jsme i takové příběhy, avšak proces změny byl okamžitý a nová rodina byla velmi fajn).

Máte bohatý výběr ze škol španělštiny. Obecně si volíte, kolik hodin denně chcete studovat a zda ráno nebo odpoledne. Výuka probíhá vždy one-to-one (jeden učitel - jeden žák) - tento zůsob je sám o sobě velmi efektivní. My jsme zvolili 5 hodin denně. Já jsem neměl žádné znalosti španělštiny a mohu říci, že to bylo vskutku náročný. Studovat “ve škole” 5 hodin denně a následně zpracovat ještě nějaký ten “úkol na zítra”, zkusit třeba něco ten den vidět dalšího (stále cestujeme přece nebo ne?) a do toho stíhat pár hodin denně pracovat online jako digitální nomád - toto nebyla v žádném případě dovolená :-) Po dvou týdnech mám ale myslím dobré základy, víceméně rozumím a začínám pomalu komunikovat s místními. Cena za 5 hodin denně pondělí až pátek byla 900 Q (3020,-Kč) - to je výborná cena za 25 hodin soukromých lekcí španělštiny (hodinová sazba 120,-Kč). Mě se velmi líbilo, že jsme stále mluvili (takhle v Čechách nestudujete cizí jazyk), samozřejmě brali gramatiku, nalejvárna slovní zásaby, ale také hry jako “Jméno, zvíře, věc” nebo Scrabble.

Paradoxně při platbě španělské školy a homestay jsme v denním budgetu utráceli ještě méně než v průměru (budget v Guatemale rozepisuji níže).

Naučte se salsu od streetových tanečníků

Pokud máte rádi tanec, rozhodně si nenechte ujít lekce od “pouličních tančníků salsy” v Guatemale. Název “pouliční” jsem zvolil proto, že jde většinou o mladé kluky a holky, kteří obráží diskotéky, ukazují své umění a tak trochu lákají.

Při cestě guatemalskými ulicemi uvidíte řadu škol salsy, ale to nejlepší na vás čeká buď v místní diskotéce nebo v soukromém studiu.

Salsa není národním guatemalským tancem, přesto je velmi populární. Co se mi velmi líbilo je to, že si klidně vyberete učitele, který je ustrojený jako baletní typ. Guatemalci mají často ty pouliční pohyby, které posouvají salsu jako tanec na úplně jinou úroveň. Pár skupinových lekcí nebo rovnou soukromých vřele doporučuju i klukům. Naše lekce se street tanečníkem salsy Christianem byly skvělé (mrkněte na video níže).

Lago Atitlán skrývá ráj na zemi pro dlouhodobé cestovatele

Lake Atitlán je jeden z nejčastějích spotů pro backpackery v Guatemale. Pohled na jezero obklopené aktivními sopkami je skutečně jedinečný. Lake Atitlán je obklopený řadou městeček, které snadno navštívíte malými loděmi.

Pro meditaci a jógu navštivte městečko San Marco. Pokud hledáte suvenýry a největší turistický ruch, ideální pro vás bude Panajachel. Já jsem si oblíbil městečko San Pedro, které nabízí jak zábavu, tak i klidná místa. Někteří volí studium španělštiny právě tady - lekce španělštiny jsou zde levnější než v Xele, homestay je dražší. K mému udivení ceny v San Pedru (především jídlo, pití) jsou nižší jak v řadě guatemalských měst včetně Xely.

Výlet na horu Indian Nose je tzv. “Must do” aktivita. Opět si přivstaňte a sledujte východ slunce. Pohled a atmosféra je naprosto jedinečná. My jsme měli navíc to štěstíčko, že pár minut před východem lehce vybouchla nedaleká sopka.

Jak drahá pro nás byla Guatemala

Nejvíce finančně náročná bude zřejmě letenka. Pokud máte v srdci cestování, můžete jako my využít programu Zažijte Kanadu, rok pracovat v Kanadě a poté odletět do Centrální Ameriky. Letenka bude levnější :-)

Největší výdaj jsme měli za jídlo a pití (nezapomeňte, že nesmíte pít vodu z kohoutku). Jedli jsme většinou v levnějších (lokálních) restauracích, pár dní si vařili v hostelu a 2 týdny jedli v homestay rodině. Ubytování, transport a výstavy vycházely přibližně stejně. Většinou jsme spali v dormu, 30% odhaduji na double room. Taxíky ignorujeme, využíváme Chicken Busy a při delších nebo náročnějších přesunech volíme shuttle bus. Suvenýry skoro nekupujeme, občas uděláme laundry a samozřejmě zkoušíme smlouvat, kde to jde.

Během 30 dnů, které jsme v Guatemale strávili byl náš průměrný budget na den 40,5 kanadských dolarů. V přepočtu na české koruny mluvíme o dovolené za 820,-Kč/denně (samozřejmě závisí trochu na kurzu).

Autor: Martin Rosulek

Video plné zážitků z Guatemaly

Indian nose Lake Atitlan
škola španělštiny v Xela
Země: 
Jak se ti líbil článek?: 
0
Zatím nehodnoceno